Кои држави имаат проблем за името?

Договор меѓу Македонија и Грција

Грција и Македонија со децении имаат проблем во односите поради името. По распадот на Југославија, Македонија прогласи независност и стана самостојна држава Република Македонија. Грција со тоа има проблем, нагласувајќи дека Македонија се вика нејзиниот северен регион. Двете земји во јуни годинава потпишаа Договор за решавање на спорот за името.

Кои држави имаат проблем за името?

Република Ирска и Северна Ирска

Ирците долго имаа проблем во односите со Обединетото Кралство. Ирска со векови беше дел од Обединетото Кралство. Со Англо-ирскиот договор од 1921 година на Ирска ѝ беше дадена независност, но со посебна клаузула на Северна Ирска ѝ беше дозволено да остане во рамките на Обединетото Кралство.

Кои држави имаат проблем за името?

Острови за кои се водеше војна

Островите во јужниот Атлантик имаат француски, британски, шпански и аргентински населби. Велика Британија во архипелагот кој го нарече Фолкландски Острови воспостави своја управа во 1833. Аргентина ги нарекува островите - Малвински Острови и ги сметаше за дел од својата територија. Во 1982. Аргентина изврши инвазија на островите, но британските сили ја вратија територијата во свои раце.

Кои држави имаат проблем за името?

Сенкаку или Диаоју?

Малата група острови под јапонска контрола во Источнокинеското Море долго беше спорна тема меѓу Јапонија и Кина. Кина тврди дека ги открила островите Диаоју во 14 век. По Втората светска војна со островите управувале САД, но ѝ ја вратиле контролата над островите на Јапонија во 1972. Со откривањето на нафтени резерви на островите кои Јапонија ги нарекува Сенкаку, спорот повторно е разгорен.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Незаборавен

Фолксваген-Бубачка слави свој камбек во Етиопија. Автомеханичарите во оваа африканска земја одушевено ги поправаат и разубавуваат возилата и на тој начин го осигуруваат нивното преживување.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Сѐ уште во возна состојба

Во главниот град на Етиопија, Адис Абеба, „бубачките“ не се музејски експонати. Тие секојдневно може да се видат на улиците на градот.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Нови автомобили - нема

Нова „бубачка“ не може да се купи. Производството на малиот автомобил во светот престана во 2003 година, во Германија уште пред 40-тина години. Од фабричките ленти се излезени вкупно околу 20 милиони „бубачки“ ширум светот.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Поправка наместо купување

Кога возилото ќе остари, автомеханичарите го расклопуваат на делови и потоа составуваат нов функционален автомобил.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Автомобил од доверба

Ишету Кинфе е автомеханичар. Својата „бубачка“ ја вози веќе 19 години. Жали што Германците престанаа со производство, зашто, како што вели, возилото е силно и можело да се купи поволно.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Не преживуваат сите

На некои примероци од славните автомобили им нема спас. Тогаш тие завршуваат покрај патот.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

Носталгија и прагматизам

И во Етиопија се зголемува бројот на скапите увезени автомобили. „Бубачката“ му пркоси на ваквиот тренд и сѐ уште е уверлива, зашто е со поволна цена и пристапна и за оние кои немаат многу пари.

„Бубачката“ е сѐ уште жива во Етиопија

И за стари и за млади

„Бубачката“ сигурно уште долго нема да падне во заборав. Зашто автомобилот, дури и полн со прашина и во не толку перфектна форма, е и натаму омилен - дури и кај помладите генерации.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو